كلينيك تخصصي پوست و مو خانه سبز

تنها راه درمان دائمي ريزش مو

پيوند مو سالم، مقرون به صرفه، طبيعي كاشت موي سر طبيعي و قابل رشد كاشت ريش طبيعي و قابل رشد... مشاوره آنلاین

تنها راه درمان دائمي ريزش مو

داراي پزشكان متخصص عمل پيوند مو

خدمات زيبائي، لاغري، جوانسازي رفع لك هاي صورت، جوانسازي پوست دست و صورت (ميكرودرم ابرژن، مزوتراپي ... مشاوره آنلاین

تعریق بیش از حد و درمان آن

عرق کردن بیش از حد می تواند به دلیل عفونت ، استرس ، کاهش هورمون های جنسی باشد یا این که مسئله ای طبیعی باشد.

وقتی دمای بدن شما بالا می رود ، جریان خون گرم به مغز شما رفته و باعث می شود خون بیشتری به سمت پوست شما جریان یافته و عرق کنید.وقتی ورزش می کنید یا اگر عفونتی داشته باشید ، دمای بدن شما به طور طبیعی افزایش می یابد.

اما اگر مقدار هورمون های بدنتان کاهش پیدا کند ، بدون افزایش دمای بدن ، عرق خواهید کرد.مثلا هورمون استروژن در خانم های یائسه به مقدار زیادی کاهش می یابد و باعث عرق کردن آن ها می شود که اصطلاحا آن را گر گرفتگی می نامند.در مردان نیز همین مکانیسم عمل وجود دارد بدین صورت که وقتی برای درمان سرطان پروستات ، هورمون های جنسی را در بدنشان کاهش می دهند ، باعث افزایش عرق کردن آن ها می شود.

در بهترین شرایط عرق کردن زیاد می تواند فقط عذاب دهنده و ناراحت کننده باشد ، اما بعضی اوقات این تعریق زیاد ناشی از بیماری می باشد.عموما تشخیص علت زیاد عرق کردن برای افراد عادی ممکن نیست.تعریق زیاد ممکن است علامت مشکلات تیروئیدی ، دیابت و یا عفونت باشد.تعریق زیاد در افراد مبتلا به اضافه وزن نیز نسبت به سایر افراد شایع تر می باشد.خبر خوب این که اکثر موارد تعریق زیاد بی خطر هستند ، اگر نگران زیاد عرق کردن خود هستید ، در ادامه مطالبی برای شما و این که مراجعه به پزشک لازم است یا خیر قرار داده ایم :

تعریق زیاد از حد چیست ؟

اگر در هوای گرم بیشتر از بقیه عرق می ریزید و یا هنگام کار و فعالیت عرق می کنید ، معمولا این نوع تعریق شما خطرناک نیست.عرق کردن واکنش طبیعی بدن به کار زیاد و نیاز به خنک شدن بدن است.افراد مختلف با شدت های مختلف عرق می کنند و این نوع عرق کردن طبیعی می باشد.بعصی از افراد راحت تر از بقیه عرق می کنند.

عرق کردن زیاد و بیش از حد نشانه بیماری است.یعنی بسیار بیشتر از آن چه که معمول است عرق کنیم.اگر مبتلا به Hyperhidrosis هستید ، زمان های نا مناسب که دلیلی برای عرق کردن وجود ندارد ، به شدت عرق می نمایید.به عنوان مثال ، هوا کاملا مطبوع و مناسب است ، شما مضطرب نیستید ، تب ندارید و به طور مثال در حال دیدن تلویزیون هستید و یا دراز کشیده اید.اگر ناگهان شروع به عرق کردن کردید و میزان آن بیشتر از حد طبیعی بود ، پس عرق کردن شما نرمال نیست.

این بیماری را می توان به 2 نوع هایپر هیدروسیس اولیه و ثانویه طبقه بندی کرد.انواع اولیه آن از زمان نوزادی آغاز شده و نوع ثانویه قدری دیرتر خود را نشان می دهد.هایپر هیدروسیس اولیه ، به دلیل انتقال کروموزوم های ارثی که خصیصه ژنتیکی خاصی را در بر دارند ، ایجاد می شوند.از فاکتور های دیگر ایجاد این نوع اختلال می توان به دلایل نورولوژیک ، متابولیک و سیستماتیک اشاره کرد.

نوع ثانویه که در سنین بالاتر بروز می کند ، می تواند به دلیل ترشحات غده هیپوفیز و تیروئید ایجاد شود که در پی وجود بیماری هایی نظیر دیابت ، تومور و نقرس ایجاد می شوند.به همین دلیل اگر تصور می کنید که در یک چنین گروهی قرار می گیرید ، باید حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است دچار بیماری ای شده باشید که از وجود آن اطلاع نداشته باشید مثل دیابت.

همچنین از دیگر دلایل ایجاد تعرق بیش از حد می توان به افزایش اضطراب ، مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های خاص ، نیکوتین ، کافئین و حتی برخی بوهای آلرژی زا اشاره کرد.

دانشمندان دقیقا نمی دانند علت عرق کردن افراطی چیست ، ولی این پدیده فراگیرتر از چیزی است که به نظر می رسد.روش های درمانی گوناگونی وجود دارند ، ولی اکثر افراد از این روش ها بی اطلاع هستند.طبق مطالعه ای که در سال 2004 انجام شد ، دو سوم کسانی که این مشکل را دارند ( که با عنوان hyperhidrosis شناخته می شوند) هیچ گاه در مورد مشکل خود با متخصص مشورت نکرده اند.متخصص پوست Dee Anna Glaser از دانشگاه سنت لوئیس و یکی از محققان این مطالعه می گوید : این مسئله واقعا باعث خجالت افراد می شود.در این مورد تصورات ذهنی فراوانی در جامعه وجود دارد.از جمله این که مردم فکر می کنند زیاد عرق کردن ناشی از ضعف بهداشت افراد است.قابل تصور است که افرادی با این مشکل چرا از مطرح کردن مشکل خود وحشت دارند.

تعریق بیش از اندازه خیلی بیشتر از آن چیزی که شما تصور می کنید رایج است به همین دلیل هیچ دلیلی برای نگرانی و نا امیدی وجود ندارد و نباید تصور کنید که در دنیا تنها فردی هستید که عرق می کند.در حالی که تعرق یکی از واکنش های طبیعی بدن محسوب می شود و به بدن در کاهش دمای سطحی کمک می کند.اما اگر شما همیشه بدون توجه به دمای اطراف در حال عرق کردن هستید ، باید قدری روی مسئله دقیق تر شوید.نوعی بیماری با نام هایپر هیدروسیس (بیماری غدد عرقی) وجود دارد که گریبانگیر 2 تا 3 درصد از جمعیت کل آمریکاست و بیشتر از طریق کف دست و پا خود را نشان می دهد.این بیماری همچنین می تواند در زیر بغل و سایر نقاط بدن نیز ظاهر شود.معمولا از دوران نوجوانی به بعد قابل تشخیص بوده و تعرق بیش از اندازه دست و پا از سن 13 سالگی به بعد در بیماران کاملا مشهود خواهد شد.اگر این بیماری تحت درمان قرار نگیرد ، فرد ما بقی عمر خود را با وجود این بیماری سر می کند و این احتمال وجود دارد که ناراحتی های بی شمار دیگری نیز برایش بوجود آید.به عنوان مثال افرادی که دچار انواع تشدید یافته این بیماری هستند ، حتی در گرفتن فرمان ماشین نیز دچار مشکل می شوند.گاهی اوقات هم در هنگام دست دادن با افراد پس از یک جلسه کاری مهم دچار مشکل خواهند شد.به هر حال بدون در نظر گرفتن موقعیت فردی افراد ، این اختلال می تواند مشکلات عدیده ای را در زندگی بیماران ایجاد کرده و اعتماد به نفس آن ها را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

غده های عرق در بدن افراد hyperhidrosis از نظر اندازه ، تعداد و محل قرار گیری تفاوتی با افراد عادی ندارند.Glaser می گوید : به نظر می رسد که مرکز کنترل کننده میزان عرق بدن برای ایجاد تعادل دما در مغز ، فرمان عرق ریزی شدید را از نقطه مشخصی صادر می کند.این که چرا این فرمان صادر می شود ، معلوم نیست.حدد نیمی از افراد hyperhidrosis در خانواده خود سابقه ی این بیماری را دارند ، که به همین دلیل احتمال می رود عامل آن نوعی مولفه ژنتیکی باشد.

پزشکان می گویند اغلب عرق کردن این افراد دلیل روشنی ندارد.اگر چه اضطراب و تشویش باعث بروز این پدیده نمی شود ، ولی نگرانی فرد برای بروز این حالت خود سبب شروع و یا تشدید عرق ریزی است.

بعضی از بیماری ها و یا مواردی که باعث تعریق عمومی ثانویه می شوند :

 • قاعدگی
 • بارداری
 • مشکلات تیروئیدی
 • دیابت
 • اعتیاد به الکل
 • بیماری های عفونی همچون مرض سل 
 • بیماری پارکینسون
 • ورم مفصل 
 • سکته مغزی
 • نارسایی قلبی
 • سرطان ها همچون لوسمی و لنفوم
 • طریقه درمان بیماری

 متد های مختلفی هستند که می توانید با استفاده از آن ها این بیماری را درمان کنید.خوشبختانه درصد زیادی از افراد هستند که در درمان بیماری موفق شده و می توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند.در این قسمت چند تکنیک درمانی که ثمر بخش بودن آن ها با اثبات رسیده را به شما معرفی می کنیم :

یون زدا

این دستگاه مقداری بار الکتریکی را به پوست وارد می کند و از شیر آب به عنوان رسانا استفاده می شود.به خاطر داشته باشید که برخی از افراد این مورد را دردناک گزارش کرده اند به همین خاطر اگر در محل مورد نظر زخم و یا جراحتی وجود دارد ، باید از استعمال آن خودداری کنید.نسبت به موارد قبلی قدری پر هزینه تر بوده و خرید دستگاه در حدود 60 تا 65 هزار تومان هزینه در بر دارد.در بیشتر موارد هم از تاثیر گذاری موقتی و نا مناسبی بر خوردار است.

ضد تعرق ها

معمولا به بیماران در مراحل ابتدایی تجویز می شود و از انواع محصولاتی اند که در دسترس هستند.باید به دنبال انواعی از ضد تعرق ها باشید که حاوی کلرید آلومینیوم هستند . هر شیشه از آن ها در حدود 1500 تا 2000 تومان بوده و مقرون به صرفه هستند.

ضد تعرق ها با اثر بالا

این ضد تعرق ها حاوی آلومینیوم کلرید هگزا هیدرات هستند که تاثیر گذاری بالاتری نسبت به محصول قبلی دارند. برای شروع باید به مدت یک هفته به طور دائمی از آن استفاده شود اما بعدا میزان استعمال آن را می توانید تا هفته ای دو بار نیز کاهش دهید. از آن جایی که فروش این دارو فقط با تجویز پزشک امکان پذیر می باشد، قیمت آن نیز قدری بالاتر است. به هر حال انواع 2 تا 5 هزار تومانی آن در بازار یافت می شود.

دارو های خوراکی

علاوه بر کرم های موجود ، برای درمان تعرق زیاد ، دارو های خوراکی نیز وجود دارند.از جمله معروف ترین این داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

دیتروپان ، روبینول ، کاجنتین 

برای افرادی هم که مشکل تعرقشان به دلیل استرس است ، استفاده از داروه ای ضد افسردگی پیشنهاد می شود.

جراحی

دو نوع جراحی وجود دارد که می توانند برای درمان این بیماری استفاده شوند. اولی از طریق آندوسکوپی و دومی برداشتن کلی غدد عرقی است. در گزینه اول سلول های عصبی مشکل زا انتخاب شده و آن ها را می سوزانند و یا قطع می کنند تا نتوانند سیگنال هایی را که سبب ایجاد عرق می شوند به نقطه مورد نظر برسانند. مشکلی که در این نوع درمان وجود دارد این است که اغلب افراد اظهار می دارند زمانی که این کار را در یک محل انجام می دهند ، نقاط دیگر بدن عکس العمل نشان داده و تعرق در آن مناطق افزایش پیدا می کند. همچنین از سایر اثرات جانبی این شیوه درمانی می توان به کاهش احساس ترس و هوشیاری و افت ضربان قلب اشاره کرد.

در جراحی نوع دوم ، غدد عرقی به سادگی برداشته می شوند و بیمار زیر بیهوشی می رود.این عمل چیزی در حدود 60 تا 90 دقیقه به طول می انجامد و بیمار به محض اتمام عمل جراحی می تواند به خانه بازگردد.اکثر بیماران این گزینه را ترجیح می دهند.البته باید توجه داشته باشید که گران ترین انتخاب هم همین مورد است.

بوتاکس

بوتاکس هم شیوه جدید درمانی دیگری است که هر روزه طرفداران بیشتری پیدا می کند. این محلول به ویژه در ناحیه زیر بغل تاثیر بسزایی دارد. یکبار مصرف آن خیال شما را برای 6 ماه راحت می کند.

استفاده از گیاه برنجاسپ

این شیوه درمانی به افرادی توصیه می شود که به دنبال استفاده از درمان های طبیعی هستند. هم به صورت کپسول و هم به صورت چای می توان از آن استفاده کرد.برای به دست آوردن نتیجه کافی باید فرد به طور روزانه از این گیاه مصرف کند.

مطالعات مختلف روش جلوگیری از عرق کردن بیش از حد در کف دست ها ، پیدا شد. با تزریق مقدار معینی سم بوتولینوم در هر کف دست ، برای 4 تا 12 ماه عرق کردن کف دست در این بیماران متوقف شد. قسمت هایی از بدن که بیشتر عرق می کنند زیر بغل و اطراف سینه ها هستند. افرادی که بیش از حد عرق می کنند ، Drysol را به زیر بغل خود بمالند که در این صورت برای مدت یک هفته عرق نخواهند کرد.

بسیاری از مواد ضد عرق حاوی آلومینیوم هستند . آلومینیوم سومین ماده ای است که در سطح زمین به مقدار زیاد وجود دارد و بدون خطر است.

دیده شده در مغز افرادی که به علت بیماری آلزایمر فوت کرده اند، مقادیر زیادی آلومینیوم وجود دارد. اما در مجوع بافت های آسیب دیده دارای آلومینیوم بالایی هستند. پس افزایش آلومینیوم در مغز این افراد به علت آسیب بافت ها بوده است نه علت ایجاد بیماری.

بعضی افراد وقتی می  خواهند در جمعی صحبت کنند ، عصبی شده و به شدت عرق می کنند. خوردن قرص 20 میلی گرمی Inderal نیم ساعت قبل از سخنرانی می تواند از عرق کردن شما جلوگیری کند.

همچنین می توانید از وسیله ای بنام Drionic استفاده کنید که این وسیله دارای یک صفحه کاغذی مرطوب مخصوص است که می توانید کف دست یا پای خود را به روی آن بمالید یا آن را به زیر بغل خود بمالید که تا 6 هفته از عرق کردن شما جلوگیری می کند.

Scopolamine نیز می تواند از عرق کردن جلوگیری کند.ولی می تواند باعث سر گیجه شود ، بنابراین بایستی به مقدار خیلی کم مصرف شود.

قرص 15 میلی گرمی Propanthelin نیز برای چند ساعت مانع از عرق کردن می شود ولی آن نیز می تواند باعث سر گیجه شود.