كلينيك تخصصي پوست و مو خانه سبز

تنها راه درمان دائمي ريزش مو

پيوند مو سالم، مقرون به صرفه، طبيعي كاشت موي سر طبيعي و قابل رشد كاشت ريش طبيعي و قابل رشد... مشاوره آنلاین

تنها راه درمان دائمي ريزش مو

داراي پزشكان متخصص عمل پيوند مو

خدمات زيبائي، لاغري، جوانسازي رفع لك هاي صورت، جوانسازي پوست دست و صورت (ميكرودرم ابرژن، مزوتراپي ... مشاوره آنلاین

میکرونیدلینگ نوعی روش تحریک مکانیکال پوست است که در این روش با استفاده از سوزن های بسیار ریز میلیون ها میکروکانال در پوست ایجاد می گردد.

میکرونیدلینگ چیست ؟

میکرونیدلینگ (CIT ) روشی است که با تحریک کلاژن سازی باعث ترمیم ساختار و عملکرد پوست آسیب دیده و تغییر یافته می گردد.

در میکرونیدلینگ ( دستگاه جوانسازی پوست ) روش درمان به گونه ای است که تعدادی سوزن بسیار ظریف و استریل با عمق و سرعت تعیین شده توسط پزشک(که بر اساس نوع پوست و هدف مورد نظر مشخص می گردد) ، به طور همزمان وارد لایه دوم پوست (درم) می شوند.در این زمان سیستم ایمنی بدن فعال شده و سبب افزایش انتشار فاکتور های رشد و تولید رشته های کلاژن و الاستین و همچنین افزایش ضخامت لایه اول پوست(اپیدرم) می گردد.

رشته های کلاژن و الاستین در واقع رشته های پروتئینی هستند که وظیفه استحکام و حفظ خاصیت ارتجاعی پوست را به عهده داشته و عامل اصلی در جوانسازی پوست به شمار می آیند.

تاریخچه میکرونیدلینگ

تاریخچه بازسازی و جوانسازی پوست صورت را می توان در مصر باستان و استفاده از ماسک های خراش دهنده (ابریشم) دارای پودر مرمر یافت.اولین کسانی که متوجه مزایای فوق العاده نیدلینگ پوست شدند دکتر اورنتریک و همکارانش در سال 1995 بودند.اصطلاح Subcision را آن ها معرفی کردند.

در روش میکرونیدلینگ (جوانسازی پوست) سوزن زیر جلدی از طریق ایجاد سوراخی مجاور اسکار ، زیر فرورفتگی اسکار یا چروک ، فرو برده می شود.عمل آزاد کردن پوست از چسبندگی به بافت های عمیق ، موجب بالا آمدن پوست و ایجاد زخمی کنترل شده می گردد.که در نهایت فرایند بهبود زخم آغاز شده و با تشکیل بافت همبند فرورفتگی اسکار بهبود می یابد.

دکتر آندره کامیراند و همکارانش در مقاله ای در سال 1997 با معرفی نیدل ابریشن پیشرفته گام مهم بعدی در باب نیدلینگ پوست را برداشتند.وی به روش Tattoing و با رنگدانه همرنگ پوست نسبت به ترمیم اسکار  هیپوکروم صورت اقدام نمود.پس از یک تا 2 سال ، آن ها متوجه شدند با اینکه رنگدانه مصنوعی کاملا محو شده بود ، جای آن ملانین طبیعی جایگزین شده و همچنین بافت ، ظاهر و رنگ اسکار بسیار بهبود یافته بود.

این اتفاق این فکر را متبادر می کرد که تریپاناسیون (از ریشه یونانی تریپانون : با مته سوراخ کردن) اسکارها به روش Tattoing  مسئول بهتر شدن و رنگدانه سازی مجدد اسکار است.

آن ها به این نتیجه رسیدند که نیدلینگ اسکار به تنهایی موجب شکستن ساختار کلاژن و تجدید و تحریک ملانین سازی می گردد.

به دنبال کشف دکتر کامیراند ، دکتر دس فرناندس یک استامپ نیدلینگ برای تحریک کلاژن معرفی کرد.بعد ها وی غلتکی (رولر) با 70 سوزن طراحی کرد که استفاده از آن راحتتر بود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های پیشرفته و حرفه ای میکرونیدلینگ جهت استفاده پزشکان در امر جوانسازی پوست تولید شده است.

امکانات دستگاه های میکرونیدلینگ یا دستگاه جوانسازی پوست :

1. هندپیش بسیار سبک با طراحی ارگونیک بدون صدا و لرزش

2.کنترل یونیت مجزا جهت تنظیم (از 50 تا 150 ضربه در ثانیه)

3.پدال پایی جهت خاموش و روشن کردن سریع دستگاه حین کار

4.کارتریج های استریل یکبار مصرف

کاربرد های میکرنیدلینگ :

میکرونیدلینگ پوست معمولا در موارد زیر کاربرد بهتری دارد :

1. جوانسازی و رفع چین و چروک پوست

یکی از بزرگترین عوامل ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست کاهش غلظت کلاژن و الاستین است که در نتیجه آن ماتریکس بافت همبند که سلول های پوستی را مثل سیمان در بر می گیرد ، شل و بی کیفیت خواهد شد.در این روش با ایجاد منافذ بسیار ریز که با چشم به راحتی قابل دیدن نمی باشند ، سلول های بنیادی پوست تحریک شده و وادار به تکثیر و تمایز می شوند.

با فعال شدن پروسه ترمیم جهت بازسازی منافذ ایجاد شده در سطح پوست مقدار زیادی کلاژن ساخته می شود که به بازسازی پوست و رفع چین و چروک های سطحی منجر خواهد شد.بین 3 تا 5 جلسه درمان برای جوانسازی پوست لازم است ، که فاصله بین جلسات حدود 6 هفته است.

2. درمان جای جوش و آکنه 

در این روش منافذ بسیار ریزی که در پوست ایجاد می شوند عروق جدید و رشته های کلاژن جدید و منظم را که اسکار آکنه را ایجاد می نماید و با تحریک سلول های بنیادی موجود در پوست آثار ترمیمی به بهترین شکل صورت می گیرد.

این روش به همراه استفاده از فاکتور های رشد پلاکتی یا فیبروبلاست یا سلول های بنیادی گیاهی نتایج شگفت انگیزی را در درمان ناصافی های پوست که ناشی از جوش های آکنه ، آبله مرغان و سالک است ، ایجاد کرده است.

3. استرچ مارک یا ترک های ناشی از حاملگی ، چاقی و بلوغ

پوست دارای فیبر های الاستین و کلاژن است.این رشته ها مانند فنر بتعث انعطاف ، شادابی و جوانی پوست می شوند.وقتی این فیبر ها کیفیت خوبی نداشته باشند یا این که بیشتر از حد توانشان کشیده شوند خاصیت فنری خود را از دست می دهند و دچار عدم عملکرد درست می شوند و در نتیجه این فنر های قرمز رنگ یا استریا ایجاد می شوند.این خطوط ابتدا صورتی تا بنفش رنگ هستند و سپس به تدریج سفیدتر می شوند و از وضوح آن ها کاسته می شوند.

بهترین روش برای پیشگیری از این موضوع ، جلوگیری از چاق و لاغر شدن های سریع و بهتر کردن کیفیت پوست با استفاده از یک رژیم غذایی یا دارویی مناسب و شناخت بیماری های زمینه ای چون مشکلات کم کاری و پر کاری تیروئید یا سایر بیماری های سیستمیک و درمان به موقع این بیماری ها است.در مواقعی مثل حاملگی هم که به صورت طبیعی پوست شروع به کشیده شدن می کند ، استفاده از کرم های مناسب و چرب کردن پوست با روغن های طبیعی و جلوگیری از ایجاد اضافه وزن در حین حاملگی و مشاوره با یک پزشک زیبایی قادر است تا حد زیادی از ایجاد این ترک ها جلوگیری کند.

سن اولین بارداری در بروز ترک های بارداری نقش بسزایی دارد.صرفا از نظر آماری بین 80% تا 90% از بانوانی که در سن بین 16 تا 20 سالگی باردار شده اند دچار ترک های پوستی می شوند ، در حالی که اختمال بروز این ترک ها در بانوانی که اولین بارداری آن ها پس از 35 سالگی است ، بسیار کمتر است.نکته مهم این است که اگر ترک های پوستی درمان نشوند ، امکان بهبود خود به خود آن ها وجود ندارد ، یعنی این ترک ها هرگز خود به خود برطرف نمی شوند و تنها رنگ آن ها به سمت سفید مرواریدی می رود ولی طول و پهنای آن ها تغییری نمی کند.

برای اولین بار در  دنیا روشی به نام میکرونیدلینگ امیدهای بسیاری را در درمان این ترک ها در مقایسه با سایر روش های بی تاثیر و پر هزینه ایجاد کرده است .درمان شامل حدود 7 جلسه با فاصله 5/1 ماه است و نتایج درمانی معمولا بعد از جلسه چهارم قابل رویت است.

4. آثار ناشی از زخم های شدید و سوختگی

به وسیله میکرونیدلینگ می توان آثار ناشی از بخیه و زخم و جراحی و نیز اسکار باقی مانده سوختگی ها ، جای جوش و آکنه را به حداقل رساند.

نحوه انجام میکرونیدلینگ :

این روش غیر تهاجمی معمولا با درد بسیار مختصر و قابل تحملی همراه است .معمولا این روش به چندین جلسه نیاز دارد که با توجه به ناحیه پوستی تحت درمان و شدت مشکل پوستی  ، هر جلسه بین چند دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد.

از جمله مواردی که قبل از انجام این روش باید رعایت کرد این است که معمئلا توصیه می شود در روزی که درمان میکرونیدلینگ انجام می گردد ، هیچ گونه لوسیون یا مواد بهداشتی و آرایشی نباید روی پوست محل مورد نظر مصرف شود.

برای شروع درمان ابتدا پزشک درمانگر بر روی محل مورد نظر پماد بی حسی مالیده و یا اینکه مقداری ماده بی حسی در محل مورد نظر تزریق می نماید.این روس برای از بین بردن اندک درد و ناراحتی این روش استفاده می شود ولی به صورت کلی استفاده از بی حس کننده اجباری نیست.پس از آن بر پوست فرد با استفاده از ابزار نیدلینگ و بر طبق الگوی خاصی سوراخ هایی ایجاد می شود.برای کسب بهترین نتیجه  ، ابزار نیدلینگ چندین بار بر روی سطح مورد نظر گردانده می شود.

در برخی موارد برای کسب نتیجه بهتر ، هم زمان با ایجاد سوراخ های ظریف ، از محصولاتی که سبب تحریک تولید کلاژن می شوند ، مانند اسید هیالورونیک یا سرم ویتامین C یا روشن کننده پوست استفاده می شود.

با سوراخی که هر نیدل بر روی پوست محل مورد نظر ایجاد می کند ، کانال و یا اصطلاحا میکرو زخمی ایجاد می شود که سلول پوست را تحریک به نوسازی می کند.

سر غلتک قسمتی دارد که یکبار مصرف وده و معمولا 12 سوزن ظریف استریل روی آن تعبیه شده است.

فرایند میکرونیدلینگ بسته به مشکل پوست بیمار ، بین 5 تا 60 دقیقه تکمیل می شود.

توصیه می شود برای تکرار فرایند درمانی میکرونیدلینگ ، حداقل 6 هفته به پوست زمان داده شود تا بتواند به طور طبیعی کلاژن تولید نماید.البته باید خاطر نشان کرد که تعداد جلسات میکرونیدلینگ به شرایط پوست فرد بستگی دارد ؛ اما به طور کلی می توان گفت برای جای جوش های معمولی ، 3 تا 4 جلسه نیاز خواهد بود.اسکار های ناشی از سوختگی نیز معمولا به پنج جلسه میکرونیدلینگ نیاز دارند.

در مورد چین و چروک و پیری پوست نیز معمولا سالانه یک تا 2 جلسه توصیه شده است.

مدل های خاصی از ابزار های میکرونیدلینگ هم موجود هستند که نیدل های بسیار ظریفی با ارتفاع دو دهم میلیمتر دارند و می توانند دو تا سه بار در هفته (در منزل) مورد استفاده قرار بگیرند تا منافذ پوست بسته تر شوند ، سطح چربی پوست کاهش یابد ، خطوط و چین و چروک های پوست کاهش یابد ، نفوذ و تاثیر کرم های بهداشتی پوستی افزایش یابد ، بروز جوش به حداقل برسد.

مزایای استفاده از میکرونیدلینگ در جوانسازی پوست :

  •  یکی از مهمترین مزایای میکرونیدلینگ ( جوانسازی پوست) این است که در این روش از فرایند ترمیم طبیعی خود بدن جهت درمان عملکرد و ساختار پوست استفاده می گردد.
  • پس از انجام میکرونیدلینگ ، ظاهر پوست به سرعت ترمیم شده و فرد به راحتی می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد.
  • در روش میکرونیدلینگ بر خلاف اکثر روش های درمانی اپیدرم پوست تنها بازسازی و ترمیم شده و به هیچ وجه تخریب نمی گردد.
  • میکرونیدلینگ بدون درد و خونریزی بوده و هیچ گونه عوارض جانبی در پی ندارد.
  • میکرونیدلینگ نسبت به سایر روش های درمانی مقرون به صرفه تر می باشد.
  • به دلیل بسته شدن سریع منافذ پوست ، امکان عفونت در روش میکرونیدلینگ بسیار نادر می باشد.
  • بهبود پوست در مدت زمان کمی پس از درمان با میکرونیدلینگ کاملا قابل مشاهده بوده و با گذشت زمان به علت کامل تر شدن فرایند کلاژن سازی ، متقاضی حتی نتایج بهتری را نیز مشاهده خواهد نمود.

عوارض میکرونیدلینگ چیست ؟

این روش بسیار ایمن است و تا کنون عارضه جدی گزارش نشده است.بروز این عوارض نیز بسیار نادر است.معمولا 72 ساعت پس از درمان رفع خواهد شد.

- قرمزی و تورم : در طول روز های اول پس از درمان ممکن است تورم و قرمزی در پوست ایجاد شود.دلیل این امر آن است که نفوذ سوزن به داخل پوست باعث ایجاد کانال های بسیار ریز در پوست شده که طی فرایند بهبود پس از درمان بر طرف خواهند شد.زخم های کوچک ایجاد شده بلافاصله بسته شده و حدود 3 ساعت پس از درمان می توان از لوازم آرایشی استاندارد استفاده کرد.

- ایجاد آلرژی : در بیمارانی که آلرژی پوستی به مواد فلزی مبتلا هستند.برای بیمارانی که دارای آکنه پیشرفته هستند ، ممکن است جوش ها پاره شوند و درمان برای این بیماران باید با مراقبت انجام شده یا تا سپری شدنم فاز التهابی به تعویق انداخته شود.

پیگمانتاسیون ، در صورتی که فشار زیادی حین درمان با میکرونیدل ستفاده شود .در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب پس از درمان ، ممکن است هایپرپیگمنتیشن (تیرگی) ایجاد شود، اگر چه احتمال آن بسیار کم است.استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF بالای 30 می تواند از بروز آن جلوگیری کند.

- کهیر یا جوش 

- التهاب و ورم خفیف

- خارش یا احساس سوزش

- تبخال : در صورتی که بیمار سابقه تبخال داشته باشد ، انجام میکرونیدلینگ ممکن است باعث ایجاد این ضایعه شود.استفاده از داروهای پیشگیری کننده می تواند در جلوگیری از بروز تبخال موثر باشد.

- هماتوم(کبودی)

در چه مواردی میکرونیدلینگ نباید استفاده شود ؟

- بارداری

- هموفیلی

- عفونت های پوستی

- مصرف داروهای ضد انعقاد و آسپیرین