كلينيك تخصصي پوست و مو خانه سبز

تنها راه درمان دائمي ريزش مو

پيوند مو سالم، مقرون به صرفه، طبيعي كاشت موي سر طبيعي و قابل رشد كاشت ريش طبيعي و قابل رشد... مشاوره آنلاین

تنها راه درمان دائمي ريزش مو

داراي پزشكان متخصص عمل پيوند مو

خدمات زيبائي، لاغري، جوانسازي رفع لك هاي صورت، جوانسازي پوست دست و صورت (ميكرودرم ابرژن، مزوتراپي ... مشاوره آنلاین

یکی از عوارض زندگی ماشینی امروز و عدم تحرک کافی در کنار ساعات متمادی سر پا ایستادن و نشستن طولانی مدت ایجاد تغییرات ناشی از فشار جاذبه بر وریدهای عمقی اندام تحتانی و به صورت جبرانی افزایش قطر این عروق می باشد که اصطلاحا با عنوان واریس شناخته می شوند. در ابتدا معمولا عروق بسیار ظریف قرمز – بنفش زیر پوستی نمایان می شود که اصطلاحا ونولکتازی نامیده می شوند.در مراخل بعدی عروق عمقی تر اندام درگیر می شوند که به صورت عروق برجسته و عمقی به رنگ سبز تیره و به صورت محو در زیر پوست نمایان هستند.

درمان مناسب جهت عروق عمقی استفاده از جوراب واریس و نیز روش هایی مانند تزریق ماده اسکلروزان داخل این ورید ها است که با عنوان اسکلروتراپی معروف است.لیزر در درمان این عروق عمقی کاربرد چندانی ندارد.

اما در خصوص عروق ظریف و کوچک قرمز – بنفش زیر پوستی در اندام تحتانی لیزر یک درمان موثر و مناسب به شمار می رود. چنانچه نوع لیزر و پارامتر های آن درست انتخاب شده و برای عروق مناسب انجام شوند، در پاره ای موارد حتی با یک جلسه درمان هم تعدادی از این عروق به طور دائمی از بین می روند.

بدیهی است در کنار درمان با لیزر اصلاح سبک زندگی مانند عدم ایستادن یا نشستن طولانی مدت با پاهای آویزان ، استفاده از جوراب واریس و مصرف ویتامین C برای حصول بهترین نتیجه ضروری هستند.

در برخی موارد با توجه به وسعت عروق و عمق آن ها جلسات مکرر درمان مورد نیاز خواهد بود

 

میکرونیدلینگ نوعی روش تحریک مکانیکال پوست است که در این روش با استفاده از سوزن های بسیار ریز میلیون ها میکروکانال در پوست ایجاد می گردد.

میکرونیدلینگ چیست ؟

میکرونیدلینگ (CIT ) روشی است که با تحریک کلاژن سازی باعث ترمیم ساختار و عملکرد پوست آسیب دیده و تغییر یافته می گردد.

در میکرونیدلینگ ( دستگاه جوانسازی پوست ) روش درمان به گونه ای است که تعدادی سوزن بسیار ظریف و استریل با عمق و سرعت تعیین شده توسط پزشک(که بر اساس نوع پوست و هدف مورد نظر مشخص می گردد) ، به طور همزمان وارد لایه دوم پوست (درم) می شوند.در این زمان سیستم ایمنی بدن فعال شده و سبب افزایش انتشار فاکتور های رشد و تولید رشته های کلاژن و الاستین و همچنین افزایش ضخامت لایه اول پوست(اپیدرم) می گردد.

رشته های کلاژن و الاستین در واقع رشته های پروتئینی هستند که وظیفه استحکام و حفظ خاصیت ارتجاعی پوست را به عهده داشته و عامل اصلی در جوانسازی پوست به شمار می آیند.

تاریخچه میکرونیدلینگ

تاریخچه بازسازی و جوانسازی پوست صورت را می توان در مصر باستان و استفاده از ماسک های خراش دهنده (ابریشم) دارای پودر مرمر یافت.اولین کسانی که متوجه مزایای فوق العاده نیدلینگ پوست شدند دکتر اورنتریک و همکارانش در سال 1995 بودند.اصطلاح Subcision را آن ها معرفی کردند.

در روش میکرونیدلینگ (جوانسازی پوست) سوزن زیر جلدی از طریق ایجاد سوراخی مجاور اسکار ، زیر فرورفتگی اسکار یا چروک ، فرو برده می شود.عمل آزاد کردن پوست از چسبندگی به بافت های عمیق ، موجب بالا آمدن پوست و ایجاد زخمی کنترل شده می گردد.که در نهایت فرایند بهبود زخم آغاز شده و با تشکیل بافت همبند فرورفتگی اسکار بهبود می یابد.

دکتر آندره کامیراند و همکارانش در مقاله ای در سال 1997 با معرفی نیدل ابریشن پیشرفته گام مهم بعدی در باب نیدلینگ پوست را برداشتند.وی به روش Tattoing و با رنگدانه همرنگ پوست نسبت به ترمیم اسکار  هیپوکروم صورت اقدام نمود.پس از یک تا 2 سال ، آن ها متوجه شدند با اینکه رنگدانه مصنوعی کاملا محو شده بود ، جای آن ملانین طبیعی جایگزین شده و همچنین بافت ، ظاهر و رنگ اسکار بسیار بهبود یافته بود.

این اتفاق این فکر را متبادر می کرد که تریپاناسیون (از ریشه یونانی تریپانون : با مته سوراخ کردن) اسکارها به روش Tattoing  مسئول بهتر شدن و رنگدانه سازی مجدد اسکار است.

آن ها به این نتیجه رسیدند که نیدلینگ اسکار به تنهایی موجب شکستن ساختار کلاژن و تجدید و تحریک ملانین سازی می گردد.

به دنبال کشف دکتر کامیراند ، دکتر دس فرناندس یک استامپ نیدلینگ برای تحریک کلاژن معرفی کرد.بعد ها وی غلتکی (رولر) با 70 سوزن طراحی کرد که استفاده از آن راحتتر بود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های پیشرفته و حرفه ای میکرونیدلینگ جهت استفاده پزشکان در امر جوانسازی پوست تولید شده است.

امکانات دستگاه های میکرونیدلینگ یا دستگاه جوانسازی پوست :

1. هندپیش بسیار سبک با طراحی ارگونیک بدون صدا و لرزش

2.کنترل یونیت مجزا جهت تنظیم (از 50 تا 150 ضربه در ثانیه)

3.پدال پایی جهت خاموش و روشن کردن سریع دستگاه حین کار

4.کارتریج های استریل یکبار مصرف

کاربرد های میکرنیدلینگ :

میکرونیدلینگ پوست معمولا در موارد زیر کاربرد بهتری دارد :

1. جوانسازی و رفع چین و چروک پوست

یکی از بزرگترین عوامل ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست کاهش غلظت کلاژن و الاستین است که در نتیجه آن ماتریکس بافت همبند که سلول های پوستی را مثل سیمان در بر می گیرد ، شل و بی کیفیت خواهد شد.در این روش با ایجاد منافذ بسیار ریز که با چشم به راحتی قابل دیدن نمی باشند ، سلول های بنیادی پوست تحریک شده و وادار به تکثیر و تمایز می شوند.

با فعال شدن پروسه ترمیم جهت بازسازی منافذ ایجاد شده در سطح پوست مقدار زیادی کلاژن ساخته می شود که به بازسازی پوست و رفع چین و چروک های سطحی منجر خواهد شد.بین 3 تا 5 جلسه درمان برای جوانسازی پوست لازم است ، که فاصله بین جلسات حدود 6 هفته است.

2. درمان جای جوش و آکنه 

در این روش منافذ بسیار ریزی که در پوست ایجاد می شوند عروق جدید و رشته های کلاژن جدید و منظم را که اسکار آکنه را ایجاد می نماید و با تحریک سلول های بنیادی موجود در پوست آثار ترمیمی به بهترین شکل صورت می گیرد.

این روش به همراه استفاده از فاکتور های رشد پلاکتی یا فیبروبلاست یا سلول های بنیادی گیاهی نتایج شگفت انگیزی را در درمان ناصافی های پوست که ناشی از جوش های آکنه ، آبله مرغان و سالک است ، ایجاد کرده است.

3. استرچ مارک یا ترک های ناشی از حاملگی ، چاقی و بلوغ

پوست دارای فیبر های الاستین و کلاژن است.این رشته ها مانند فنر بتعث انعطاف ، شادابی و جوانی پوست می شوند.وقتی این فیبر ها کیفیت خوبی نداشته باشند یا این که بیشتر از حد توانشان کشیده شوند خاصیت فنری خود را از دست می دهند و دچار عدم عملکرد درست می شوند و در نتیجه این فنر های قرمز رنگ یا استریا ایجاد می شوند.این خطوط ابتدا صورتی تا بنفش رنگ هستند و سپس به تدریج سفیدتر می شوند و از وضوح آن ها کاسته می شوند.

بهترین روش برای پیشگیری از این موضوع ، جلوگیری از چاق و لاغر شدن های سریع و بهتر کردن کیفیت پوست با استفاده از یک رژیم غذایی یا دارویی مناسب و شناخت بیماری های زمینه ای چون مشکلات کم کاری و پر کاری تیروئید یا سایر بیماری های سیستمیک و درمان به موقع این بیماری ها است.در مواقعی مثل حاملگی هم که به صورت طبیعی پوست شروع به کشیده شدن می کند ، استفاده از کرم های مناسب و چرب کردن پوست با روغن های طبیعی و جلوگیری از ایجاد اضافه وزن در حین حاملگی و مشاوره با یک پزشک زیبایی قادر است تا حد زیادی از ایجاد این ترک ها جلوگیری کند.

سن اولین بارداری در بروز ترک های بارداری نقش بسزایی دارد.صرفا از نظر آماری بین 80% تا 90% از بانوانی که در سن بین 16 تا 20 سالگی باردار شده اند دچار ترک های پوستی می شوند ، در حالی که اختمال بروز این ترک ها در بانوانی که اولین بارداری آن ها پس از 35 سالگی است ، بسیار کمتر است.نکته مهم این است که اگر ترک های پوستی درمان نشوند ، امکان بهبود خود به خود آن ها وجود ندارد ، یعنی این ترک ها هرگز خود به خود برطرف نمی شوند و تنها رنگ آن ها به سمت سفید مرواریدی می رود ولی طول و پهنای آن ها تغییری نمی کند.

برای اولین بار در  دنیا روشی به نام میکرونیدلینگ امیدهای بسیاری را در درمان این ترک ها در مقایسه با سایر روش های بی تاثیر و پر هزینه ایجاد کرده است .درمان شامل حدود 7 جلسه با فاصله 5/1 ماه است و نتایج درمانی معمولا بعد از جلسه چهارم قابل رویت است.

4. آثار ناشی از زخم های شدید و سوختگی

به وسیله میکرونیدلینگ می توان آثار ناشی از بخیه و زخم و جراحی و نیز اسکار باقی مانده سوختگی ها ، جای جوش و آکنه را به حداقل رساند.

نحوه انجام میکرونیدلینگ :

این روش غیر تهاجمی معمولا با درد بسیار مختصر و قابل تحملی همراه است .معمولا این روش به چندین جلسه نیاز دارد که با توجه به ناحیه پوستی تحت درمان و شدت مشکل پوستی  ، هر جلسه بین چند دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد.

از جمله مواردی که قبل از انجام این روش باید رعایت کرد این است که معمئلا توصیه می شود در روزی که درمان میکرونیدلینگ انجام می گردد ، هیچ گونه لوسیون یا مواد بهداشتی و آرایشی نباید روی پوست محل مورد نظر مصرف شود.

برای شروع درمان ابتدا پزشک درمانگر بر روی محل مورد نظر پماد بی حسی مالیده و یا اینکه مقداری ماده بی حسی در محل مورد نظر تزریق می نماید.این روس برای از بین بردن اندک درد و ناراحتی این روش استفاده می شود ولی به صورت کلی استفاده از بی حس کننده اجباری نیست.پس از آن بر پوست فرد با استفاده از ابزار نیدلینگ و بر طبق الگوی خاصی سوراخ هایی ایجاد می شود.برای کسب بهترین نتیجه  ، ابزار نیدلینگ چندین بار بر روی سطح مورد نظر گردانده می شود.

در برخی موارد برای کسب نتیجه بهتر ، هم زمان با ایجاد سوراخ های ظریف ، از محصولاتی که سبب تحریک تولید کلاژن می شوند ، مانند اسید هیالورونیک یا سرم ویتامین C یا روشن کننده پوست استفاده می شود.

با سوراخی که هر نیدل بر روی پوست محل مورد نظر ایجاد می کند ، کانال و یا اصطلاحا میکرو زخمی ایجاد می شود که سلول پوست را تحریک به نوسازی می کند.

سر غلتک قسمتی دارد که یکبار مصرف وده و معمولا 12 سوزن ظریف استریل روی آن تعبیه شده است.

فرایند میکرونیدلینگ بسته به مشکل پوست بیمار ، بین 5 تا 60 دقیقه تکمیل می شود.

توصیه می شود برای تکرار فرایند درمانی میکرونیدلینگ ، حداقل 6 هفته به پوست زمان داده شود تا بتواند به طور طبیعی کلاژن تولید نماید.البته باید خاطر نشان کرد که تعداد جلسات میکرونیدلینگ به شرایط پوست فرد بستگی دارد ؛ اما به طور کلی می توان گفت برای جای جوش های معمولی ، 3 تا 4 جلسه نیاز خواهد بود.اسکار های ناشی از سوختگی نیز معمولا به پنج جلسه میکرونیدلینگ نیاز دارند.

در مورد چین و چروک و پیری پوست نیز معمولا سالانه یک تا 2 جلسه توصیه شده است.

مدل های خاصی از ابزار های میکرونیدلینگ هم موجود هستند که نیدل های بسیار ظریفی با ارتفاع دو دهم میلیمتر دارند و می توانند دو تا سه بار در هفته (در منزل) مورد استفاده قرار بگیرند تا منافذ پوست بسته تر شوند ، سطح چربی پوست کاهش یابد ، خطوط و چین و چروک های پوست کاهش یابد ، نفوذ و تاثیر کرم های بهداشتی پوستی افزایش یابد ، بروز جوش به حداقل برسد.

مزایای استفاده از میکرونیدلینگ در جوانسازی پوست :

 •  یکی از مهمترین مزایای میکرونیدلینگ ( جوانسازی پوست) این است که در این روش از فرایند ترمیم طبیعی خود بدن جهت درمان عملکرد و ساختار پوست استفاده می گردد.
 • پس از انجام میکرونیدلینگ ، ظاهر پوست به سرعت ترمیم شده و فرد به راحتی می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد.
 • در روش میکرونیدلینگ بر خلاف اکثر روش های درمانی اپیدرم پوست تنها بازسازی و ترمیم شده و به هیچ وجه تخریب نمی گردد.
 • میکرونیدلینگ بدون درد و خونریزی بوده و هیچ گونه عوارض جانبی در پی ندارد.
 • میکرونیدلینگ نسبت به سایر روش های درمانی مقرون به صرفه تر می باشد.
 • به دلیل بسته شدن سریع منافذ پوست ، امکان عفونت در روش میکرونیدلینگ بسیار نادر می باشد.
 • بهبود پوست در مدت زمان کمی پس از درمان با میکرونیدلینگ کاملا قابل مشاهده بوده و با گذشت زمان به علت کامل تر شدن فرایند کلاژن سازی ، متقاضی حتی نتایج بهتری را نیز مشاهده خواهد نمود.

عوارض میکرونیدلینگ چیست ؟

این روش بسیار ایمن است و تا کنون عارضه جدی گزارش نشده است.بروز این عوارض نیز بسیار نادر است.معمولا 72 ساعت پس از درمان رفع خواهد شد.

- قرمزی و تورم : در طول روز های اول پس از درمان ممکن است تورم و قرمزی در پوست ایجاد شود.دلیل این امر آن است که نفوذ سوزن به داخل پوست باعث ایجاد کانال های بسیار ریز در پوست شده که طی فرایند بهبود پس از درمان بر طرف خواهند شد.زخم های کوچک ایجاد شده بلافاصله بسته شده و حدود 3 ساعت پس از درمان می توان از لوازم آرایشی استاندارد استفاده کرد.

- ایجاد آلرژی : در بیمارانی که آلرژی پوستی به مواد فلزی مبتلا هستند.برای بیمارانی که دارای آکنه پیشرفته هستند ، ممکن است جوش ها پاره شوند و درمان برای این بیماران باید با مراقبت انجام شده یا تا سپری شدنم فاز التهابی به تعویق انداخته شود.

پیگمانتاسیون ، در صورتی که فشار زیادی حین درمان با میکرونیدل ستفاده شود .در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب پس از درمان ، ممکن است هایپرپیگمنتیشن (تیرگی) ایجاد شود، اگر چه احتمال آن بسیار کم است.استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF بالای 30 می تواند از بروز آن جلوگیری کند.

- کهیر یا جوش 

- التهاب و ورم خفیف

- خارش یا احساس سوزش

- تبخال : در صورتی که بیمار سابقه تبخال داشته باشد ، انجام میکرونیدلینگ ممکن است باعث ایجاد این ضایعه شود.استفاده از داروهای پیشگیری کننده می تواند در جلوگیری از بروز تبخال موثر باشد.

- هماتوم(کبودی)

در چه مواردی میکرونیدلینگ نباید استفاده شود ؟

- بارداری

- هموفیلی

- عفونت های پوستی

- مصرف داروهای ضد انعقاد و آسپیرین

 

 • برای انجام لیزر موهای زائد ، موها نباید از ریشه کنده شده باشند.(موم،اپیلاسیون ،بند،موچین و ...)
 • برای صورت حداقل دو هفته و برای بدن یک ماه از کندن موها گذسته باشد.در این مدت فقط از تیغ و روش های تراشیدن مو استفاده نمایید تا ریشه مو جهت لیزر باقی بماند.در فواصل بین جلسات نیز فقط از تراشیدن موها استفاده نمایید.بسته به سرعت موهای زائدتان 1 تا 2 روز قبل از انجام لیزر ، محل مورد نظر را کاملا بتراشید ، به طوری که فقط زبری موها احساس شود و در زمان لیزر ، موهای بلند وجود نداشته باشد.

توجه : وجود موهای بلند باعث سوختگی پوست شما می شود.

 • دقت نمایید که لیزر نیاز به تکرار دارد و در هر جلسه لیزر فقط درصدی از موها که در فاز رشد هستند از بین می رود و چون موها هم زمان رشد نمی کنند بنابراین تکرار لیزر ضروری است.فواصل بین جلسات لیزر هر 4 تا 6 هفته برای صورت و هر 6 تا 8 هفته برای بدن می باشد.تعیین تعداد جلسات لیزر توسط پزشک مقدور نمی باشد و در افراد مختلف متفاوت است.به طور متوسط 4 تا 6 جلسه درمان نیاز است.تعداد جلسات لیزر به عوامل متفاوتی از جمله عوامل هورمونی ، سن و ... بستگی دارد .بعد از 6 جلسه درمان با لیزر در صورت نیاز می توان لیزر را هر 6 ماه تا یکسال تکرار نمود و در این مدت از روش های قبلی مانند بند ، موچین و .... استفاده نمود.
 • محل مورد نظر را از هرگونه کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده و مواد آرایشی کاملا پاک نمایید.(شستشو با استفاده از پنبه الکلی)
 • عوارض لیزر موهای زائد بسیار کم است.بخصوص اگر پوست فرد روشن باشد و به طور منظم از ضد آفتاب استفاده نماید.در پوست های حساس و تیره امکان تغییر رنگ موقت پوست وجود دارد که به تدریج برطرف می شود.
 • ناحیه مورد نظر لیزر نباید در اثر آفتاب تغییر رنگ پیدا کرده باشد.حمام آفتاب یا سولاریوم ممنوع می باشد.
 • در صورت برنزه شدن ،حداقل یک ماه فاصله تا انجام لیزر وجود داشته باشد.در صورت انجام لیزر روی پوست برنزه شده ، احتمال ایجاد عوارض تغییر رنگ پوست وجود دارد و لیزر توصیه نمی شود.
 • درد و سوزش در زمان انجام لیزر و کمی بعد از آن طبیعی است و معمولا قابل تحمل است ولی در نواحی حساس و در صورت عدم تحمل فرد از یک ساعت قبل از لیزر می توانید از کرم لیدوکائین – پی استفاده نمایید و روی آن را با کیسه فریزر بپوشانید تا جذب کرم بهتر صورت گیرد و کمی قبل از لیزر آن را بشویید.بعد از انجام لیزر ، از کرم اکسید دوزنگ و کیسه یخ جهت کاهش سوزش و تورم استفاده نمایید.
 • لیزر بر روی موهای سفید بی اثر است و برای از بین یردن موهای سفید الکترولیز توصیه می شود.
 • توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد در سطح پوست وجود دارند و حتی ممکن است تا 2 هفته رشد کنند ولی بعد از آن به تدریج شروع به ریختن می کند.در مورد موهای بدن این زمان طولانی تر است .اگر در این 2 هفته از وجود آن ها ناراحت هستید می توانید با احتیاط روی آن ها را بتراشید.
 • چنانچه در منطقه لیزر شده ، هر گونه علائمی از قبیل : زخم ، تاول ، ترشح چرکی و ..... ایجاد شد ، در اسرع وقت به پزشک حاضر در کلینیک لیزر مراجعه نمایید.
 • در کلینیک لیزر و پوست و مو خانه سبز ، تمامی لیزر های موهای زائد با نظارت پزشک متخصص پوست و توسط خانم های تکنسین صورت می گیرد.
 • سایر لیزر های پوست مستقیما توسط متخصص پوست انچام می شود.

 

تغییر در رنگ پوست به ویژه در نواحی در معرض دید مانند صورت برای هر فردی می تواند استرس زا و ناراحت کننده باشد .به همین ذلیل مبتلایان به این عارضه همواره با روش های مختلف در صدد رفع کامل و سریع این عارضه هستند.باید دانست گرچه به ضاهر ، تغییر رنگ پوست ناشی از بیماری های مختلف ممکن است مشابه باشد ، اما با توجه به علت ایجاد لک ، درمان مناسب در هر مورد با موارد دیگر متفاوت خواهد بود.

در خصوص لک صورت توجه به موارد زیر ضروری است:

 • همه موارد لک صورت با روش هایی مانند لیزر قابل درمان نیستند.در حقیقت موارد بسیاری وجود دارند که در صورت بروز التهاب در اثر لیزر حتی تیره تر و بدتر می شوند، بنابراین هر لک صورت مورد مناسبی برای درمان با لیزر نیست.
 • با توجه به تبلیغات در سطح جامعه ، این تصور اشتباه در بسیاری از متقاضیان درمان وجود دارد که لیزر یک روش قطعی ، سریع و بدون بازگشت برای درمان لک های صورت است و به جای استفاده طولانی مدت و خسته کننده از داروهای لک بر می توانند با استفاده از لیزر این عارضه را به سرعت درمان کنند.در حقیقت لیزر مانند سایر درمان های فیزیکی ، به عنوان درمان کمکی در کنار درمان اصلی دارویی مورد استفاده است.نه به عنوان جایگزین دارو.
 • در مواردی که از لیزر به عنوان درمان کمکی برای لک های صورت استفاده می شود تعداد جلسات درمان و میزان بهبودی حاصله معمولا از قبل مشخص نمی باشد و بستگی کامل به پاسخ فرد دارد.
 • میزان پاسخ به درمان لک های صورت با روش های مختلف مانند دارو و درمان کمکی با لیزر کاملا متفاوت است.در کل باید دانست انواع مختلف لک های صورت اولا پاسخ کامل به درمان ندارند و تنها به صورت نسبی به درمان پاسخ می دهند ، ثانیا در بسیاری موارد عود لک ها یک امر حتمی به شمار می رود.این امر ممکن است به ماهیت استعداد ژنتیکی برای ابتلا به لک های صورت مربوط باشد.
 • در مورد لک های بدن ، باید توجه داشت اغلب لک ها مورد مناسبی برای درمان با لیزر به شمار نمی روند و در مورد این ضایعات در بسیاری از موارد بهتر است هیچ درمانی انجام نشود.
 • گاهی اوقات برای بررسی پاسخ پوست به لیزر انجام یک جلسه درمان با میزان محدود برای تست ضروری است.
 • برای حصول نتیجه بهتر در هنگام درمان لک صورت با لیزر ، استفاده هم زمان از داروی لک بر امری ضروری به شمار می رود.
 • در صورت عدم رعایت مراقبت های بعد از لیزر مانند استفاده از ضد آفتاب و درمان های ضد لک و سایر موارد توصیه شده توسط پزشک امکان بروز برخی عوارض مانند پررنگ شدن محل درمان که با زمان کافی معمولا بر طرف می شوند وجود دارد.

 چنانچه سابقه ابتلا به تبخال دارید حتما پزشک خود را آگاه کنید.